BLUES.SK
Slovenský / English
Profily/Osobnosti
Koncerty
Recenzie
Diskografie
Fotogaléria
Blue Time/Za Zrkadlom
Bluesnenie s Petrom Radványim
Krátke správy
Rozhovory
Logo

Pridať koncert (0)
Blues Dictionary
Blues Lyrics(790)
Blues Graves(46)


Vyhľadávanie:Hladať prostredníctvom Google:

Najnovšie správy:

25.05.2010
Pribuli texty Slim Harpa

18.05.2010
Pribudol hrob R.L Bursnidea

05.06.2008
Pribudli texty od Bo Diddleyho.

03.06.2008
Dňa 2.6.2008 navždy odišiel jeden zo základných pilierov rock and rollu a bluesu Bo Diddley.

25.05.2008
Tom Waits vystúpi dňa 21-22.7.2008 v Prahe v Kongresovom centre.

23.01.2008
Došlo k úprave sekcie koncertov. V súčastnosti sa zobrazuje iba počet aktuálnych koncertov.

23.01.2008
Pribudli texty od Stevie Ray Vaughana a Junior Wellsa.

16.01.2008
Čaká nás dobrý "hudobný" rok. V Bratislave budemem môcť vidieť Status Quo, Santanu, Lenny Kravitza, Uriah Heep.

14.11.2007
Pribudlo 64 nových textov od Howlin' Wolfa.

05.11.2007
Pribudlo niekoľko textov od Willieho Dixona

Willie Dixon

Pošlite článok na: pošli na vybrali.sme.sk(01.07.1915 - 19.01.1992)

Skladateľ, producent, kontrabasista a jedna z kľúčových postáv bluesovej histórie. Je autorom takých bluesových štandardov ako Hoochie Coochie Man, I've Got My Mojo Workin', Little Red Rooster, I'm Ready, I Just Want to Make Love to You, Back Door Man, Wang Dang Doodle a ďalších.

Spolupracoval s Muddy Watersom, Little Walterom, Howlin' Wolfom, Bo Diddleym, Chuck Berrym a ďaľšími hviezdami Chichagskeho blues.

Jeho skladby prebrali mnohé kapely 60. rokov ako napr.: The Rolling Stones, ktorý so skladbou Little Red Rooster dosiahli prvé miesto v anglickej hitparáde. V USA bol singel bojkotovaný pre, kvôli svojmu sexuálnemu obsahu. Ďalej to boli Cream, Led Zeppelin (vrátane súdneho sporu ohľadom ich piesne Whole Lotta Love), Canned Heat, The Doors, The Allman Brothers Band, The Grateful Dead.

Dixon sa narodil vo Vicksburgu, Mississippi 1. júla 1915. Vo veku, keď mal 7 začal obdivovať skupinu, v ktorej bol aj hráč na piano Little Brother Montgomery. Prvýkrát, ale pričuchol k bluesu ako tínejdžer, keď si odpykával trest na väzenských farmách v Mississippi. Tam sa od miestneho truhlára Leo Phelsa naučil spievať harmónie a neskôr začal aj spievať basový hlas v jeho vokálnej gospelovej skupine The Jubilee Singers, ktorá sa pravidelne objavovala vo Vicksburgskej rozhlasovej stanici WQBC. Dixon začal upravovať svoju poéziu, ktorú písal do piesňovej formy a niektoré z piesni aj predal miestnym hudobným skupinám.

V roku 1936 Dixon opúšťa Mississippi a odchádza do Chichaga. So svojou postavou a váhou začína boxovať. V roku 1937 vyhráva šampionát v ťažkej váhe (nováčikov) v štáte Illinois (Illinois State Golden Gloves Heavyweight Championship). Z Dixona sa stáva profesionál a krátko pracuje aj ako sparring partner Joe Luisa, ale po štyroch zápasoch opúšťa svet boxu po potýčke s jeho manažérom z dôvodu podvádzania pri vyplácaní peňazí.

V tom čase sa stretáva s Leonardom 'Baby Doo' Castonom, ktorý ho presvedčí aby sa zaoberal hudbou vážnejšie. Vyrobí mu aj jeho prvú basu vyrobenú s plechovky, ktorá má jednu strunu. Hranie na basu mu je blízke z vokálnej skupiny a zároveň sa učí hrať aj na gitaru.

Dixon začína vystupovať v okolí Chichaga a spolu s Leonardom Castonom zakladá skupinu, ktorá hraje blues, jazz a vokálne skladby. Ďaľší rozvoj jeho schopností sa zastavuje z dôvodu odmietnutia nastúpiť ako vojak do druhej svetovej vojny, za čo si musí odsedieť desať mesiacov vo väzení. Po vojne zakladá skupinu Four Jumps of Jive a neskôr sa opäť spája s Castonom a vzniká skupina Big Three Trio, s ktorou nahrávajú pre spoločnosť Columbia.

Dixon podpíše nahrávaciu zmluvu so spoločnosťou Chess, ale v skutočnosti menej vystupuje a viac sa podiela na práci pre firmu. Od roku 1951 sa stáva zamestnancom Chessu, kde je producentom, songwriterom, vyhľadávačom talentov a štúdiovým muzikantom.

Je aj autorom vety: I am the Blues, ktorá môže vyznievať trochu arogantne, ale bezpochybne Wilie Dixon patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti tohto žánru počnúc autorstvom skladieb, živými vystúpeniami, nahrávaním a končiac jeho producentskou činnosťou.

Okrem Chess Records sa venoval aj producentskej práci pre Checker records.

Spolupracuje s Chuck Berrym, Muddy Watersom, Howlin' Wolfom, Otisom Rushom, Bo Diddleym, Little Walterom, Sonny Boy Williamsonom, Koko Taylor, Little Miltonom, Eddie Boydom, Jimmy Witherspoonom, Lowell Fulsonom, Willie Mabonom, Memphis Slimom, Washboard Samom, Jimmy Rogersom a ďalšími.

Dixon je najviac známy ako autor skladieb. Jeho najväčší prínos pre blues leží v zmodernizovaní starých archaických južanských motívoch, často zderivovaných zo skorších nahrávok ako napr. od Charlie Pattona.

V dobe, keď jeho skladateľká a producentská činnosť ustávala, jeho organizačná stránka sa posiľňovala, napr.: v daní dokopy all-star blues band pre vystúpenie v Európe.

Vzhľadom na cukrovku sa jeho zdravotný stav v 70. a 80. rokoch zhoršoval, čo malo za následok amputáciu nohy.

V roku 1980 bol uvedený do bluesovej siene slávy (Blues Hall of Fame) a takisto bol v roku 1989 ocenený cenou Grammy za album Hidden Charms.

29.1.1992 zomiera v Burbanku, Californii na zlyhanie srdca.

V roku 1994 je posmrtne uvedený do Rock and Rollovej siene slávy.

Súčasnosť: Herec a komik Cedric the Entertainer bude hrať Willie Dixona vo filme Cadillac Records. Jedná sa o film o živote Leonarda Chessa, ktorého stvárni Adrien Brody. Okrem neho sa tam mihne aj Beyoncé ako Etta James a Jeffrey Wright ako Muddy Waters.

 

Willie Dixon

 

Willie Dixon

 

Willie Dixon

 

Willie Dixonbrnco, 25.05.2008