BLUES.SK
Slovenský / English
Profily/Osobnosti
Koncerty
Recenzie
Diskografie
Fotogaléria
Blue Time/Za Zrkadlom
Bluesnenie s Petrom Radványim
Krátke správy
Rozhovory
Logo

Pridať koncert (0)
Blues Dictionary
Blues Lyrics(790)
Blues Graves(46)


Vyhľadávanie:Hladať prostredníctvom Google:

Najnovšie správy:

25.05.2010
Pribuli texty Slim Harpa

18.05.2010
Pribudol hrob R.L Bursnidea

05.06.2008
Pribudli texty od Bo Diddleyho.

03.06.2008
Dňa 2.6.2008 navždy odišiel jeden zo základných pilierov rock and rollu a bluesu Bo Diddley.

25.05.2008
Tom Waits vystúpi dňa 21-22.7.2008 v Prahe v Kongresovom centre.

23.01.2008
Došlo k úprave sekcie koncertov. V súčastnosti sa zobrazuje iba počet aktuálnych koncertov.

23.01.2008
Pribudli texty od Stevie Ray Vaughana a Junior Wellsa.

16.01.2008
Čaká nás dobrý "hudobný" rok. V Bratislave budemem môcť vidieť Status Quo, Santanu, Lenny Kravitza, Uriah Heep.

14.11.2007
Pribudlo 64 nových textov od Howlin' Wolfa.

05.11.2007
Pribudlo niekoľko textov od Willieho Dixona

Little Walter

Pošlite článok na: pošli na vybrali.sme.sk
Little Walter, vlastným menom Marion Walter Jacobs (1. Máj 1930 ? 15. Február 1968) bol pionierom a kráľom elektrifikovanej fúkacej harmoniky, tak ako ju poznáme v dnešnej podobe.
Little Walter sa narodil Adamovi Jacobsovi a Beatrice Leveige prvého mája 1930 v Marksville, Louisiana.

Prvý krát chytil harmoniku do rúk ako osemročný chlapec. Inšpiráciou mu bol Sonny Boy Williamson, resp. jeho nahrávky, ktoré počúval. Z domu odchádza vo veku 13 rokov a hraje malé vystúpenia v Louisiane, Arkansase a Missouri.

V roku 1945 prichádza do Chicaga, kde pôsobí ako gitarista, ale pozornosť začína pútať skôr ako harmonikár. Podľa Floyda Jonesa (mimochodom autora hitu On the Road Again, Canned Heat) v tejto dobe aj nahrávajú spoločné demo, kde Walter doprevádza Jonesa. Frustrovaný skutočnosťou, že je prehlušený gitaristami zapája miktofón do komba a svoj zvuk elektrifikuje, resp sa stáva prvým harmonikárom, ktorý využíva skreslenie.
V tej dobe hraje na chodníku na Maxvell Street s muzikantami ako Johnny Young, Othum Brown a Big Bill Broonzy.

Jeho prvá nahrávka bola vydaná pre labe Ora-Nelle. Táto nahrávka ako aj ďalšie z tohto obdobia sa niesli v silnom odkaze na Sonny Boy Williamsona I. V roku 1948 sa stáva členom bandu Muddy Watersa a od roku 1950 hraje na jeho nahrávkach. Z kapely odchádza v roku 1952, ale v štúdiovej práci pre Muddyho pokračuje naďalej.

Little Walter sa presadil ako bandleader v roku 1952, keď nahral svoj prvý hit Juke, ktorý nahral na prvý krát, na svojej prvej session. Juke strávil 8 týždňov na prvom mieste v magazíne  Billboard v rebríčku R&B. Juke je zároveň jedinou inštrumentálkou, ktorá kedy dosiahla prvé miesto v rebríčku R&B Billboardu. Ďalšie nahrávky, ktore dosiahli TOP 10 boli Off The Wall - #8, Roller Coaster - #6 a Sad Hours - #2, zatiľ čo Juke bol stále v rebríčku. Celkovo sa v rokoch 1952 ? 1958 umiestnilo až 14 jeho piesni v TOP 10. Takýto komerčný úspech nedosiahli dokonca ani Muddy Waters, Howlin' Wolf a ani Sonny Boy Williamson II. Jeho piesne boli jeho autorským počinom, prípadne prácou Wille Dixona, ale ktoré boli samozrejme adaptované z ranných bluesových tém ako to už býva zvykom.

Little Walter doprevádzal mnohých interpretov ako Jimmy Rogers, John Brim, Memphis Minnie, The Coronets, Johnny Shines, Floyd Jones, Bo Diddley a Shel Silverstein z Chess Records ako aj Otisa Rusha, Johnny Younga a Roberta NightHawka, ktorí spadali pod iné nahrávacie spoločnosti.

Walter ako taký veľa pil a mal pomerne výbušnú povahu. Tieto dva faktory stáli za jeho postupne upadajúcou kariérou, napriek tomu, že dva krát absolvoval turné po Európe.
Niekoľko mesiacov po návrate sa zaplietol do bitky počas prestávky pri vystúpení v Chicagu. Oficiálnou príčinou smrti bola krvná zrazenia v srdci. Polícia kvalifikovala úmrtie ako smrť z neznámych príčin, pretože vonkajšie zranenia boli pomerne nejednoznačné. Zmienky o poraneniach neboli spomenuté ani na vystavenom úmrtnom liste.

Little Walter patril medzi najvýznamnejších harmonikárov a ovplyvnil množstvo ďaľších skvelých harmonikárov ako: Junior Wells, James Cotton, George "Harmonica" Smith, Carey Bell, and Big Walter Horton až po súčasných harmonikárov: Sugar Blue, Kim Wilson, Southside Johnny, Rod Piazza, William Clarke a Charlie Musselwhite, Paul Butterfield and John Popper of Blues Traveler.

V roku 2008 bol slávnostne uvedený do Rock 'N? Rollovej siene slávy ako vôbec jediný harmonikár v celej histórii udeľovania cien.

 Zdroj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Walter
http://www.musicianguide.com/biographies/1608000960/Little-Walter.htmlbrnco, 18.05.2010